Haber

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, Çin’in askeri kapasitesini artırma çabalarını engellemek için diplomatik adımlar attığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çin’in dünya çapında askeri kapasitesini artırma çabalarını engellemek için diplomatik adımlar attığını söyledi.

Channel News Asia’nın haberine göre Blinken, Pekin ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Blinken, Çin’in Küba’daki casusluk eylemlerinin, Pekin hükümetinin yurtdışındaki varlığını genişletmeye yönelik küresel çabasının bir parçası olduğunu savundu.

Çin’in dünya çapında askeri güç kapasitesini artırma çabalarının önüne geçmek için diplomatik adımlar atıldığına işaret eden Blinken, eski lider Donald Trump yönetiminin Çin’in Küba’daki istihbarat toplama faaliyetlerinden haberdar olduğunu ancak “yeterli ilerleme kaydetmediğini” söyledi. bunu önlemede.

Blinken, Çin’in Küba’daki gelişmeler de dahil olmak üzere askeri gücünü artırmak için denizaşırı lojistik ve üs altyapısını genişletme çabaları hakkında bilgilendirildiğini de sözlerine ekledi.

Joe Biden’ın ekibine Çin’in temas halinde olduğu devletlerle doğrudan temasa geçme talimatı verdiğini söyleyen Blinken, “Sessiz ve dikkatli bir şekilde bu yaklaşımı uyguluyoruz. Attığımız her adımı açıklayamam ama strateji diplomasi ile başlar.” söz konusu.

Çin’in ABD’yi izlemek için Küba’da üs kuracağı iddiası

Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, “yüksek derecede gizli istihbarata aşina ABD’li yetkililere” atıfta bulunarak, Çin’in Küba’da bir elektronik zımni dinleme tesisi kurmak için Havana ile dahili bir anlaşmaya vardığının iddia edildiğini bildirdi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik Katılım Koordinatörü John Kirby, Çin’in Küba’da bir “gizli tesis” kurmak için Havana yönetimiyle “prensipte anlaştığı” yönündeki haberleri yalanladı.

haberhinis.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu