Haber

Bergama’da depremzedeler için öpüşen anneler ekmek pişiriyor

Kahramanmaraş’ta Doğu ve Güneydoğu’da 10 farklı ilde meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden etkilenenler için Bergama’nın kırsal mahallelerinde öpülesi anneler meydana gelerek odun sobaları yakıp ekmek pişirmeye başladı.

Bergama Belediyesi, Bergama Kaymakamlığı ve Kızılay iş birliğinde başlatılan yardım kampanyası kapsamında toplanan malzemelerle birlikte ekşi maya olarak pişirilen ve günlerce bozulmadan saklanabilen ekmekler deprem bölgesine gönderilmeye başlandı. .

BAŞKAN KOŞUYOR; “EL ÖPÜCÜ ANNELERİMİZ NENEHATUN RUHUNU TAŞIMAYA DEVAM EDİYOR”

119 kırsal mahallesi bulunan Bergama Antik Kenti’nde 7’den 77’ye tüm vatandaşların depremzedeler için seferber olduğunu takdir ve gururla anlatan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Vatandaşlarımızın her biri; Tüm ülkede olduğu gibi Bergama’da da yaşanan büyük deprem felaketinin ardından seferber oldu. Öpülesi annelerimiz ve hanımlarımız bir merkeze gelerek bahçelerindeki odun fırınlarını imece usulü ile yakarak uzun süre bozulmadan muhafaza edilebilecek ekşi mayalı ekmekleri pişirmeye başladılar. Sıkıntı anında bir an önce gelmeyi başaran ender milletlerden biriyiz. Bebeğini beşikte bırakıp cepheye koşan Nenenatu ve Kara Fatmalarımızın ruhu bugün de öpülesi annelerimiz ve hanımlarımız tarafından yaşatılmaktadır.”

PİŞMİŞ EKMEK GENÇLER VE BABALAR TARAFINDAN YARDIM TOPLAMA MERKEZLERİNE TAŞINIYOR

Kırsal mahallelerde hazırlanan ekşi mayalı hamurla pişirilen ve bozulmadan günlerce saklanabilen köy ekmeklerini pişiren anneler ve kadınlar grubuna gençler ve erkekler de kayıtsız kalmadı. Pişen ekmekleri arabalarında tasnif ederek fırınlara odun taşıyan adamlar, soğuyan ekmekleri Bergama ilçe merkezindeki Erdal Lider Kapalı Spor Salonu’nda kurulan yardım toplama merkezine taşımaya başladı. Burada yardım tırlarına konulan ekmekler depremzedelere ulaştırılmak üzere yola koyuldu. Bergama’nın birçok kırsal mahallesinde olduğu gibi Cevizli Garaj ve Ayaskent Mahallelerinde de anne, genç ve babaları öperek gösterilen bu dayanışma büyük beğeni topladı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

seyitgaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu