Ekonomi

Gazimağusa’da kaydedilen en yüksek tsunami

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler sonrası en büyük endişelerden biri de deprem sonrası yaşanabilecek tsunami olayıydı. ODTÜ öncülüğünde hazırlanan rapora göre, Kahramanmaraş’ta meydana gelen ilk depremin Gazimağusa’da 17 santimetre, Arsuz ve Erdemli’de 14 santimetre, Girne’de 10 santimetre büyüklüğünde tsunamiye neden olduğu belirtildi.

Sonuçlar olası tsunamilerin tahmini için önemlidir.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, Atina Akademisi ve Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden takviye kuvvetlerin yer aldığı “Doğu Akdeniz’de İskenderun Körfezi Kıyı Yapıları ve Tsunami Değerlendirmeleri” başlıklı rapora göre, ilk dalga Hatay’ın Arsuz ilçesi kıyılarını vurdu. 25. dakikada En yüksek dalga 14 santimetre ile 33. dakikada ulaştı.

En yüksek dalganın 17 santimetre ile Gazimağusa istasyonunda 65. dakikada, en yüksek dalganın 14 santimetre ile Fazileti istasyonunda 48. dakikada, en yüksek dalganın 10 santimetre ile Girne istasyonunda 48. dakikada ulaştığı belirlendi. Tekrar. Raporda, Doğu Akdeniz’de meydana gelen küçük çaplı tsunami olayının bilimsel olarak araştırılması ve tsunami oluşumunun tespitinin özellikle gelecekte meydana gelebilecek tsunami olayları açısından değerli olduğuna dikkat çekildi.

Bulguları değerlendiren ODTÜ Sarsıntı Mühendisliği Araştırma Merkezi Üyesi ve Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Kıyı ve Deniz Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. .

haberaskale.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu