Haber

Hüseyin Nihal Atsız Keçiören’de Anıldı

Türkolog, Yazar, Şair ve Düşünür Hüseyin Nihal Atsız’ı vefatının 47. yıl dönümü münasebetiyle Keçiören Belediyesi tarafından anma etkinliği düzenlendi. İlçede bulunan Yunus Emre Kültür Merkezi’ndeki anma programında Türk dilbilimci, Türkolog ve Muharrir Ahmet Bican Ercilasun tarafından ‘Türkçülük Tarihi Nihat Atsız’ konulu söyleşi gerçekleştirildi. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası ve Halk Dansları Müziği Topluluğu sahne alarak birbirinden güzel eserler seslendirdi.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Eski Adalet Bakanı Mehmet Seyfi Oktay, Türk Ocakları Genel Başkanı Prof. devlet kurumları katıldı.

Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, programda yaptığı konuşmada, Hüseyin Nihal Atsız’ın Türk toplumuna ve Türkçülük anlayışına değerli hizmetleri olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Nihal Atsız 1905’te doğdu. Âşık Veysel’in dediği gibi ‘Doğduğum an yürüdüm’ sözü Nihal Atsız için de geçerlidir. Doğduğundan beri çok çalışıyor. ‘Vatanınızda garipsiniz, memleketinizde paryasınız; Yüz üstü çok süründün, kalk ey Sakarya, der Necip Fazıl.

Bu itibarla Hüseyin Nihal Atsız’ın bütün eseri milletimize Türklüğü anlatmak ve hatırlatmak olmuştur. Çabaları sırasında Askeri Tıp Akademisi’nden, üniversiteden ve öğretmenlik görevinden atıldı. Ama davasından vazgeçmedi. Atatürk, ‘Varlığım Türk varlığına armağan olsun’ diyor. Ve sonunda ‘Ne mutlu Türküm diyene’ diyor.

Nihal Atsız kendi toprağında Türk’üm demenin, Türk milletiyiz demenin, aslımız, neslimiz, kültürümüz, soyumuz, ecdadımız, ecdadımız bu demenin bedelini ödemiştir. Kimlik”. ‘İster zindana atılsın, ister çarmıha gerilsin, ister askeri tıp okulundan atılsın, ister kafamı kessin, ben bu mukaddes yoldan ve bu davadan dönmem’ diyen bir kahramandır. Büyük bir kalp, büyük bir kalbin anıtıdır. Binlerce öğrenci yetiştirdi, ışık yaktı. Nihal Atsız’ı aramızdan ayrılışının 47. yılında rahmet ve minnetle anıyoruz.

Bu toprakları vatan yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşlarımıza ve tüm şehitlerimize şanlı Rabbimizden rahmet diliyoruz.”

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu