Haber

İngiltere ilk mülteci grubunu gemiye gönderdi

İngiltere, sıkılaştırılmış iltica politikasının bir parçası olarak sığınmacıları ülkenin güney kıyısındaki Portland’daki bir gemiye nakletmeye başladı. Muhafazakâr Başbakan Rishi Sunak’ın açıkladığı çok tartışılan yeni iltica politikası çerçevesinde uygulamaya konulan hükümet, seçimler öncesinde sistematik olmayan göç sorununu çözmek için sert adımlar atarak gidişatı İşçi Partisi’nin lehine çevirmeyi hedefliyor. gelecek yıl düzenlendi.

Bu kapsamda sığınmacılar, Portland’daki dev mavna Bibby Stockholm gibi kullanılmayan askeri tesislere ve mavnalara nakledilecek ve burada sığınma başvuruları sonuçlanıncaya kadar kalacaklar. Amaç, İngiltere’ye gelen göçmenlere karşı caydırıcı bir etki yaratmaktır.

“Mültecilerin travmaları tetiklenebilir”

İnsan hakları örgütleri uygulamaya tepki gösterdi. Uluslararası Af Örgütü’nden Steve Valdez-Symonds, hükümetin hamlesini eleştirerek, “Görünüşe göre bu hükümet, mültecilerin bu ülkede istenmeyen ve güvensiz hissetmelerini sağlamak için her şeyi yapacak” dedi. Savaşın ve yerinden edilmenin izlerini hâlâ taşıyan mültecilerin travmalarının da yeniden tetiklenebileceği uyarısında bulunan Valdez-Symonds, insanları otopark büyüklüğünde bir alana hapsetmenin gözden geçirilmesi gereken bir uygulama olduğunu savundu. Tekrar.

En son petrol işçilerinin konaklama yeri olarak kullanılan Baby Stockholm’de 1990’ların ortalarında sığınmacılar ve evsizlerin barındığı belirtildi. BBC 200 kişilik olan gemi kapasitesinin ranzalı olarak 500 kişiye çıkarıldığını belirtti. İtfaiye sendikasının bu durumun riskleri konusunda uyarıda bulunduğu kaydedildi.

Bölge halkına tehdit mektupları

İçişleri Bakanlığı Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Sarah Dines, Sky News’e yaptığı açıklamada, 200’den fazla odası ve yaklaşık 500 kişilik kapasitesi bulunan Bibby Stockholm’ün İngiltere’nin uygun fiyatlı konaklama sağladığı ancak lüks konaklama vaad etmez. Gemi sadece bekar erkekler için tasarlanmıştır; Sağlık hizmetleri, yemek servisi ve güvenliği ile temel ve fonksiyonel konaklama sağlayacağı belirtiliyor.

Portland’a yanaşan dev geminin varlığı mahalleliyi ikiye böldü. Bir kesim, çoğunluğu Suriye, Afganistan, Irak ve Arnavutluk’tan gelen sığınmacıların kalışını “insanlık dışı” olarak tanımlarken, bir başka kesim uygulamanın yerel hizmetlere olası etkisinden yakınıyor ve saldırı olasılığından endişe duyduğunu dile getiriyor. bölge protestoların hedefi oluyor.

Bölge yetkilileri, Portland Limanı bölgesindeki sakinlere ve iş yerlerine gönderilen ve sığınmacılara yardım teklif etmeleri halinde amaç olarak değerlendirileceklerini ima eden yazıları incelediklerini açıkladı.

50 binden fazla sığınmacı İngiltere’deki otellerde kalıyor. Hükümet, bu otellerin günlük maliyetinin 6 milyon sterlini aştığını belirtiyor. Hükümet verilerine göre, geçen yıl yaklaşık 46.000 sığınmacı küçük teknelerle Manş Denizi’ni geçerek Fransa’dan İngiltere’nin güney kıyılarına geldi. Bu yıl bu sayının şu ana kadar 15 bine ulaştığı tahmin ediliyor.

Reuters,dpa/SO,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu