Haber

İran’da Protestoları Destekleyen Kadın Yönetmene Hapis ve Kırbaç

İran’da mahkeme, Mahsa Amini’nin eylemlerini pekiştiren belgesel yönetmeni Müjgan İlanlu’ya 9 yıl 9 ay 74 kırbaç cezası verdi.

Fotoğraf: Reuters

İran’da Mahsa Amini gösterilerine destek verdiği gerekçesiyle 3 ay tutuklu kalan belgesel yönetmeni Müjgan İlanlu, 9 yıl 9 ay 74 kırbaç cezasına çarptırıldı.

İran’da reformistlere yakınlığıyla bilinen Şark Gazetesi’nin haberine göre, Devrim Mahkemesi Müjgan İlanlu’yu milli güvenliğe karşı açık ve gizli faaliyetlerde bulunmaktan 6 yıl, rejim aleyhine propaganda yapmaktan 15 ay, Müjgan İlanlu’ya 15 ay hapis cezasına çarptırdı. kamu güvenliğini bozmaktan ve yasa dışı eylemlere teşvikten 15 ay. Toplam 9 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme ayrıca İlanlu’ya 74 kırbaç ve 80 milyon riyal (yaklaşık 3.700 TL) para cezası verdi.

Ayrıca yönetmen İlanlu’nun sosyal veya siyasi bir gruba üye olması, sosyal medyada faaliyet göstermesi ve 2 yıl süreyle yurt dışına çıkması yasaklandı. İlanlu’nun kişisel bilgisayarı ve telefonuna da mahkeme tarafından ‘kamu yararı nedeniyle’ el konuldu.

Hapishane dışında tedaviye izin verilmiyor

Bu arada Şark Gazetesi’nin haberinde, 10 günden fazla süredir bacak kemiği kırılan İlanlu’nun hareket etmekte güçlük çektiği ve duruşma hakiminin, talebine rağmen cezaevi dışında tedaviye izin vermediği belirtildi. avukat.

İranlı kadın yönetmen Müjgan İlanlu, Mahsa Amini’nin ölümünün ardından ülkesinde başlayan protestolara sosyal medyada paylaştığı görüntülerle destek verdi.

Yayınladığı bir görüntüde başını örtmediği görülen İlanlu, “Susarak vicdanımın, insanlığımın ve onurumun son damlasına kadar kaybolmasından korkuyorum. Korkmuyor musunuz?’ Sözlerini kullandı.

İlanlu, 17 Ekim 2022’de güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştı.

salipazari-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu