Haber

Karabük’te ‘örümcek adamlar’ yamaçlardaki kayaları temizledi

Karabük’te karayolunda heyelan ve kaya düşmelerini önlemek için riskli bölgelerdeki yamaçlarda kaya temizliği yapıldı.

Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından trafik güvenliğini tehdit eden heyelan ve kaya düşmelerinin en aza indirilmesi amacıyla Karabük-Yenice karayolu üzerinde tespit edilen riskli bölgelerdeki yamaçlardaki atıl taşlar temizlendi.

Heyelan ve kaya düşmelerinin en yaygın olduğu Suçatı Tüneli mevkiinde çalışmalar “örümcek adam” olarak bilinen özel eğitimli endüstriyel dağcılar tarafından gerçekleştirildi.

Yerden onlarca metre yükseklikte tuttukları halatlarla dik yokuşlarda kaya temizliği yapan grup, çalışmanın ardından çelik tel örecek.

Bölgede 14 dağcının yürüttüğü çalışmalar kapsamında kaplama çalışması da yapılacak.

Endüstriyel dağcı Sinan Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, 14 kişilik profesyonel dağcı ekibiyle yamaçlarda atıl duran taş ve kayaları temizlediklerini söyledi.

İnsanların can güvenliğini sağlamak amacıyla bu çalışmayı yaptıklarını ifade eden Arslan, “Bu, Karayollarına bağlı bir çalışma. Ağaçları da kestik. Daha sonra buraya yüksek kapasiteli bir kamu ağı döşeyeceğiz. kayaları tamamen onaracak. Ondan sonra yere taş düşmeyecek.” dedi.

Bölgede sık sık heyelanların meydana geldiğine işaret eden Arslan, “Buradaki taş döküm ve halka ağ döşeme çalışmalarımız yaklaşık 1 ay sürecek.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu