Haber

Polonya, Güney Afrika Devlet Başkanı’nın Güvenlik Ekibini Taşıyan Uçağı Gözaltına Alma Kararı Aldı

Polonya Dışişleri Bakanlığı 15 Haziran’da Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa’nın güvenlik grubunu taşıyan bir uçağın “standart giriş prosedürlerine uymadığı” gerekçesiyle Varşova Chopin Havalimanı’nda gözaltına alındığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, uçakta Güney Afrikalı temsilcilerin getirilmesine izin verilmeyen tehlikeli maddelerin bulunduğu belirtildi.

Uçakta Polonya tarafının önceden haberi olmayan kişilerin de bulunduğu belirtilen açıklamada, “Güney Afrika Devlet Başkanı Ramaphosa’nın güvenlik ekibini taşıyan uçak 15 Haziran’da Varşova Chopin Havalimanı’nda gözaltına alındı. Söz konusu durum Polonya tarafının talep ettiği standart giriş prosedürlerine uyulmamasından kaynaklanmaktadır.” ifadeler kullanılmıştır.

Açıklamada, Polonya’nın Ramaphosa’nın ziyaretini uygun şekilde hazırlamak için mümkün olan her türlü çabayı gösterdiği kaydedildi.

“Üç istişare toplantısı yapıldı ve Dışişleri Bakanlığı temsilcileri, Başkan Ramaphosa’nın Ofisi ve Varşova’daki Güney Afrika Büyükelçiliği ekibi ile sürekli iletişim halinde oldu. Güney Afrika tarafı, heyetin seyahatleri için gerekli tüm formaliteler ve gerekli ulaşım izinleri hakkında bilgilendirildi. Bunu başarmak için adımlar atılıyor.”

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda dün Komorlar Birliği Başkanı Assoumani Azali, Zambiya Devlet Başkanı Hakainde Hichilema ve Güney Afrika Devlet Başkanı Cyril Ramaphosa ile bir araya geldi.

Ramaphosa, Ukrayna krizini çözmenin yollarını bulmak için Afrika barışı koruma misyonunu temsilen bu sabah Kiev’e gitti.

Güney Afrika Cumhurbaşkanlığı’ndan Kiev ziyaretine ilişkin açıklama ve Ramaphosa’nın Ukrayna başkentindeki bir tren istasyonuna gelişini gösteren video yayınlandı.

Açıklamada, Ramaphosa ve aralarında Zambiya, Komorlar Birliği ve Senegal devlet başkanlarının da bulunduğu diğer misyon üyelerinin Polonya’dan trenle Kiev’e gittiği belirtildi.

Heyetin bugün Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky ile görüşmesinin ardından Rusya’ya gitmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu