Haber

Tarsus, MHP lideri Bahçeli’nin açıklamasının ardından il olmayı bekliyor

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarının ardından Türkiye’de ilklerin şehri olarak anılan ve nüfusu 350 bini aşan Tarsus da il olmayı bekliyor.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Dr. Devlet Bahçeli’nin sözlerinin ardından, “Cumhuriyet’in 100. yılında 100 maddelik Anayasa teklif metnimiz hazırlandı. 100 il ve 1000 ilçeden oluşan idari yapısıyla daha güçlü bir Türkiye” Türkiye’nin nüfus olarak en büyük ilçelerinden biri olan Tarsus’ta il olma beklentisi arttı.

Doğusunda Adana, batısında Mersin, kuzeyinde Pozantı ve Çamlıyayla, güneyinde Akdeniz ile çevrili olan Tarsus, her çağda medeniyetlere öncülük etmiş bir şehir olarak biliniyor. Kuran’da Kehf Suresi’nde bahsedilen, Müslümanlar ve Hristiyanlar tarafından kutsal sayılan Eshab-ı Kehf (Yedi Uyuyanlar), İncil’in yazarlarından Pavlus’un Hz. Tarsus’tandır. Daniel Peygamber’in mezarının bulunduğu Tarsus, ilklerin şehri olarak da bilinir. Türkiye’de ilk elektriğin, ilk üniversitenin ve Ticaret ve Sanayi Odası’nın kurulduğu şehir olan Tarsus, terkedilmiş haldeyken Tarsus Belediyesi’nin girişimleriyle Çanakkale Parkı’na yerleştirilen tarihi Nusret Mayın Gemisi’ne de ev sahipliği yapıyor. Mersin Limanı’nda çürümeye. Çukurova Havalimanı’nın bitişiğinde yer alan Tarsus Sahil Bandı projesi ile de kent geleceğin turizm kenti olarak görülüyor.

Tarsus’un ilklerin şehri olduğunu belirten vatandaşlar, MHP lideri Bahçeli’nin açıklamasının ardından il olmayı hak ettiklerini ve heyecanla il statüsünü beklediklerini söylediler.

Nüfusu 350 bini geçen Tarsus, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamasının ardından il olmayı bekliyor. Tarsus Belediye Başkanı Haluk Bozdoğan, illere göre Türkiye’nin 81 ili içinde nüfus bakımından 56. sırada yer alan Tarsus’un il olmayı hak eden ilçelerden biri olduğunu belirterek, Tarsus’a tarihi ve turizmiyle il olmanın yakıştığını söyledi. .

Başkan Bozdoğan, “Tarihiyle, tarımıyla, turizmiyle, dağlarıyla, ovalarıyla, dört mevsimi yaşayan ve önce yaşayan bir şehir düşünün. Biliyorsunuz elektriğin ilk geldiği şehir Anadolu’da Tarsus’tur. bir yanda sanayisi diğer yanda lojistik merkezi ve 400 bini aşan nüfusu ile il olmayı hak eden bir şehir inşallah güzel olur tek sebebi vardı Tarsus sloganını il ile birlikte ilan edelim.Bu şehir kendi kaderini çizsin.Bizim bu şehirde her şeyimiz var, hele “Emin olun biz bize yeteriz” sloganını söylerken. Hele en kıymetlisi bütün dinlerin ortak buluşma yeri yani Musevilik, Hristiyanlık ve İslam’ın iç içe olduğu bir yerde yaşıyoruz. Elbette böyle bir şehre yakışan bir ildir. İnşallah güzellikleri olan bir il mutlaka olur” dedi. – MERSİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu