Haber

Türkiye En Riskli Ülkeler Seviyesine Yükseltildi! Kuduz Paniği: Köy 6 Ay Karantinaya Alındı

Adıyaman’ın Gerger ilçesinde sahibini ısıran atın kuduz olduğunun anlaşılması üzerine Çobanpınar köyü 6 ay karantinaya alındı. Geçtiğimiz günlerde ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Türkiye’yi kuduz açısından ‘en riskli ülkeler’ kategorisine yerleştirmiş ve seyahat uyarısında bulunmuştu.

Köyün girişine tabela asılırken, köydeki hayvanların aşılanması kararlaştırıldı.

Adıyaman’ın Gerger ilçesine bağlı Çobanpınar köyü sakinlerinden Ramazan Sarıduman, ahırındaki atı suya götürürken kolundaki atı ısırdı. Bunun üzerine Ramazan Sarıduman, yakınları tarafından hastaneye kaldırılırken, İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri ile jandarmaya haber verildi. Ramazan Sarıduman’a kuduz aşısı yapıldı ve gerekli tedavi uygulandı.

Anormal hareketler sergileyen ve kendini ısırmaya çalışan atın örnekleri, Adana Veteriner Muayene ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi. Numune sonuçları olumluydu. Bunun üzerine Çobanpınar köyü 6 ay karantinaya alındı.

Köye hayvan girişi ve çıkışı yasaktır. Köyün girişine bir tabela asıldı. Köy camisinden uyarı anonsu yapıldı. Köydeki hayvanlara aşı yapılmasına karar verilirken, atın nasıl kuduzlaştığı araştırılıyor.

Atın ısırdığı hayvanın sahibi Ramazan Sarıduman, şunları söyledi: “At ahırda bağlıydı. Geldim, ipini çözdüm ve onu suya götürecektim. Eyeri onun üzerine atacağım sırada kolumu ısırdı ve kaçtı. Onun peşinden koştum, onu yakaladım ve direğe bağladım. Doktora gittim ve aşı olduk. Yetkililere bilgi verdik. Hayvanın kafasını götürdüler. Hayvan kuduzdu. Atım hiçbir yere gitmedi, temas falan olmadı. “Atı tarlaya götürüyordum, tarladan getiriyordum.”

Gerger İlçe Tarım ve Orman Müdürü Feti Gürbüz ise tüm tedbirleri aldıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Çobanpınar köyünde bir atın alışılmadık hareketler sergilediği ihbarı üzerine veteriner arkadaşlarımızla birlikte hemen bölgeye ulaştık. Satın alınan ekipmanlar, Adana Veteriner Kontrol ve Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderildi. Sonuç kuduz açısından pozitifti. Bu sonuca göre emniyet kurulu kararlarımızı aldık, idari ve teknik tedbirleri alacağız. Bilindiği gibi kuduz insanlara bulaşabilen bir hastalıktır. Bu nedenle bu bölgeyi 6 ay karantinaya aldık. Hayvan giriş çıkışlarını yasakladık. “Bölgedeki tüm kedi ve köpeklere kuduz aşısı yapacağız.”

Suriye’nin Tel Abyad kentinde sokak köpeği saldırısında yaralanan ve kuduz tanısıyla Şanlıurfa’da tedavi altına alınan 30 yaşındaki Hasan Halil Faras, hayatını kaybetti. Akçakale’de hastaneden kaçan Faras, boş bir yerde bulundu, Arapça bilen kişiler tarafından ikna edilerek tekrar tedaviye götürüldü.

Tüm hayvanlara aşı yapılacağı açıklandı

haber-cemisgezek.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu