Teknoloji

Volkswagen çareyi Çin’de buldu

2014 yılında kurulan Start-Up Xpeng firmasının geçen yıl 124 bin elektrikli aracı piyasaya sürdüğü, Volkswagen’e katılarak üretimi büyük ölçüde artırmanın hedeflendiği belirtildi.

Almanya’nın Wolfsburg kentinde bulunan Volkswagen şirketinin Çin’den sorumlu İcra Kurulu Üyesi Ralf Brandstaetter, dünyanın en büyük otomobil pazarına sahip Çin’de görünür olmak istediklerini açıkladı.

Xpeng’in yüzde 4.99 hissesini 700 milyon dolara satın alarak ortak olduklarını belirten Brandstaetter, Çin’de elektrikli otomobil üretimine devam edeceklerini söyledi. İlk etapta Xpeng ile birlikte orta segmentte iki farklı SUV ve limuzin modeli üzerinde çalışacaklarını ve 2026 yılında üretime başlayıp piyasaya sürmeyi hedeflediklerini de vurguladı.

Üretimin Çin’in Anhui bölgesindeki Hefei şehrinde gerçekleşeceğini de belirtti. Öte yandan Volkswagen’in yan kuruluşu Audi de Çinli şirket SAIC ile birlikte. ‘akıllı elektrikli otomobil’ Yapım için sözleşmesi olduğu da açıklandı. Çin otomobil pazarında aktif rol oynayan Volkswagen, Porsche, Audi, BMW ve Mercedes’in elektrikli otomobil satışlarındaki paylarının sadece yüzde 5’te kaldığı da kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu