Haber

Yeşil Sol Parti Milletvekili, özel güvenlik bölgelerinde zarar gören köylüler için komisyon kurulmasını istedi

Yeşil Sol Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Zeki İrmez, özel bölge ilan edilen bazı bölgelerde tarım ve hayvancılık faaliyetlerini sürdüremeyen köylülerin zararlarının tazmini için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin üstleneceği bir komisyon kurulmasını talep etti. Şırnak’ta güvenlik bölgesi

İrmez, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Şırnak’ta bazı bölgelerin 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiğini belirtti. İrmez, “Geçici özel güvenlik bölgeleri sorunu tüm şiddetiyle karşımızda. Geçici tanımı sizi yanıltmasın, 15 günle sınırlı olan girişe kapalı bölgeler sistemli bir şekilde uzatılıyor.” dedi.

Bölgede tarım, hayvancılık ve arıcılığın neredeyse bitmek üzere olduğunu ve vatandaşların meralarını kullanamaz hale geldiklerini belirten İrmez, “Ekonomik olarak sıkışan köylülere bir başka zorunlu göç modeli uygulanıyor. Vatandaşların özel alana girmesi yasaklanırken. güvenlik bölgeleri, maden arama ve tarama faaliyetleri kesintisiz olarak devam etmekte ve herhangi bir yasakla karşılaşılmamaktadır.” ifadelerini kullandı.

İrmez, bu uygulamanın süresi içinde evlerini terk etmek zorunda kalan ve tarım ve hayvancılık faaliyetlerini sürdüremeyen köylülerin zararlarının tazmini için Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin sorumluluk üstleneceği bir komisyon kurulmasını talep etti. .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu