Haber

ABD’den MHP’ye tepki: Taciz ve şiddeti kınıyoruz

ABD, MHP Genel Lideri Devlet Bahçeli’nin VOA Türkiye Ankara muhabiri Yıldız Yazıcıoğlu’nu azarladığı ve MHP’lilerin itip kaktığı görüntülere tepki gösterdi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, “ABD, gazetecilere ve medya çalışanlarına yönelik tehdit, taciz ve şiddeti kınıyor” dedi.

‘İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ DEMOKRASİYİ GÜÇLENDİRİR’

VOA Türk muhabirinin olayla ilgili sorusuna e-posta yoluyla yazılı yanıt veren ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ifade özgürlüğünün demokrasiyi güçlendirdiğini ve korunması gerektiğini söyledi. Bakanlık, “Gazetecilerin ifade özgürlüğü de dahil olmak üzere ifade özgürlüğü, demokrasiyi güçlendirir ve bazılarının tartışmalı veya saldırgan bulduğu ifadeleri içerse bile korunmalıdır. ABD, gazetecileri ve medya çalışanlarını hedef alan tehditleri, tacizi ve şiddeti kınıyor.” Bir açıklamada.

‘TÜRKİYE HALKI CEZADAN KORKMADAN HAKLARINI KULLANMALI’

ABD’nin Türkiye’ye tarihi boyunca hem özel kanallardan hem de kamuoyunda birçok kez ifade özgürlüğüne saygı duyması ve güvence altına alması çağrısında bulunduğunun belirtildiği açıklamada, “Türkiye halkı insan haklarından ve temel özgürlüklerinden korkmadan yararlanmayı hak ediyor. Örgütlenme özgürlüğünü kullanma hakkı, Türkiye’nin kendi anayasasında, uluslararası yasal yükümlülüklerinde ve Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na (AGİT) taahhütlerinde yer almaktadır.(DIŞ HABERLER)

mihaliccikhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu