Haber

Kahramanmaraş merkezli “yüzyılın felaketinin” fotoğrafları ABD Kongresi’nde sergilendi

Cumhurbaşkanlığı Bağlantısı Cumhurbaşkanlığı, ABD Kongre binasında Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremlerin yol açtığı yıkımı gösteren fotoğrafları sergiledi.

İletişim Başkanlığı, 16-21 Nisan 2023 tarihlerinde ABD’de “yüzyılın felaketi” olarak nitelendirilen Kahramanmaraş depremleriyle ilgili bir dizi panel ve söyleşi düzenliyor.

Bu çalışmalar kapsamında İletişim Başkanlığı, Kongre’nin Rayburn binasında deprem tahribatını gösteren 20’den fazla fotoğrafın sergilendiği Yüzyılın Afeti Fotoğraf Sergisi’ni açtı.

Türkiye’yi temsilen Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, AFAD Deprem ve Risk Azaltma Genel Müdürü Prof. Dr. Orhan Tatar, Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politika Kurulu üyeleri Prof. Dr. Çağrı Erhan ve Prof. Dr. Nurşin Ateşoğlu Güney, İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Doç. Çağatay Özdemir katıldı.

Öte yandan standa ABD Kongresi’nden Türk-Amerikan Dostluk Kümesi Eş Başkanı ve Güney Karolina Temsilcisi Joe Wilson ile Teksas Temsilcisi Pete Sessions da katıldı.

Türk-Amerikan toplumundan çok sayıda kişinin katıldığı stantta açılış konuşmasını yapan Milletvekili Altunyaldız, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş başta olmak üzere 11 ili etkileyen depremlerin benzersiz olduğunu ancak iyileştirme çalışmalarının devam ettiğini söyledi. depremde yaralar.

Altunyaldız, Güney Karolina Temsilcisi’ne teşekkür ederek, depremlerden etkilenen Türkiye ve Suriye’ye taziyelerin iletildiği Karar Taslağı’nın Temsilciler Meclisi’nde kabul edildiğini, ABD’nin Türkiye ve Suriye halkına verdiği desteğin karşılıksız kaldığını hatırlattı. Wilson’ın çabaları sayesinde takdir edildi.

Wilson ise yaptığı açıklamada yasa tasarısının yasalaşmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek, iki ülke arasında uzun yıllara dayanan ittifaka vurgu yaptı.

Sessions yaptığı açıklamada, “Bugün sadece depremlerin değil, korkunç artçı sarsıntıların olduğu günü hatırlıyoruz.” Dedi. dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu