Ekonomi

Küresel piyasaların gözü ABD istihdam verisinde

Küresel piyasaların gündeminde Çin’de açıklanan teşvik adımları ve ABD’de açıklanacak istihdam bilgileri yer alıyor.

Hong Kong’da piyasalar son 5 yılın en şiddetli fırtınası nedeniyle kapalı. Çin’de açıklanan teşviklerin ardından Çin’in CSI’si 300’ün üzerinde.

Çin yuanı, zorunlu karşılık oranındaki indirimin ardından ilk kademede elde ettiği avantajların bir kısmını geri verdi. ABD ve Avrupa vadeli endeksleri yükselişte.

Petrol fiyatları, Rusya’nın ihracat kısıtlamalarını sürdürebileceğinin sinyalini vermesi ve ABD stoklarının düşmeye devam etmesiyle Nisan ayından bu yana en güçlü haftalık artışını kaydetme yolunda ilerliyor.

Bloomberg Dolar Endeksi Perşembe günü %0,31 yükselişin ardından yatay seyrediyor.

ABD verilerinde Taylor Swift etkisi

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin ABD’de tarım dışı istihdama ilişkin medyan beklentisi, temmuz ayında 187 bin artan tarım dışı istihdamın geçen ay 170 bin arttığı yönünde. İşsizlik oranının yüzde 3,5 seviyesinde kalacağı tahmin ediliyor. Ortalama saatlik fiyatların aylık yüzde 0,3, yıllık ise yüzde 4,3 oranında artması bekleniyor.

Bloomberg ABD Baş Ekonomisti Anna Wong, ABD istihdam piyasasının Ağustos ayında soğuduğunu söyledi. Wong, “Yellow Corp.’un iflası ve Hollywood yazarlarının grevi işe alım üzerinde baskı oluşturuyor, ancak bunların tarım dışı maaş bordroları üzerindeki etkisi, kısmen Taylor Swift’in konser turunun da etkisiyle eğlence ve otelcilik çalışanlarına yönelik artan talep nedeniyle bir şekilde sınırlı olabilir” dedi.

Wong, “İşgücü piyasasındaki çatlakların önümüzdeki aylarda United Auto Workers’ta olası bir grev ve sonbaharda istihdam büyümesini negatife çevirecek olası bir hükümet kapanmasıyla birlikte genişleyeceğini düşünüyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu