Haber

Ürdün’de 200 Megavatlık Güneş Enerjisi Santrali Açılışı

AMMAN, 26 Şubat (Xinhua) — Ürdün Başbakanı Bişr el-Hasavne Cumartesi günü başkent Amman’da 200 megavatlık bir güneş enerjisi santralinin açılışını yaptı.

Ürdün’ün resmi haber ajansı Petra’nın haberine göre, Ürdün’ün en büyük güneş enerjisi projesi olan tesis, Abu Dhabi Future Power Company Masdar ile Finlandiyalı yatırım ve servet yönetimi kümesi Taaleri’nin ortak girişimi.

Birleşik Arap Emirlikleri Sanayi ve İleri Teknoloji Bakanı Sultan Ahmed Al Jaber de projenin lansman törenine katılarak, Baynouna fabrikasının açılışının sürdürülebilir kalkınmayı teşvik edeceğini, temiz enerji çözümlerini geniş ölçekte yaygınlaştıracağını ve destekleyeceğini söyledi. Ürdün ile ortaklaşa geliştirdikleri etkili iklim eylem planı.

Bakan ayrıca, projenin Ürdün’ün saf güç ve iklim hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunacağını, istihdam yaratacağını ve ekonomik kalkınmaya temel oluşturacağını vurguladı.

Ürdün Enerji Bakanı Saleh al-Harabishe, yeni güneş enerjisi santralinin yılda 360.000 ton karbondioksit emisyonunu önlemeye yardımcı olacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu