Haber

Kolombiya Büyükelçiliği bağımsızlığının yıl dönümünü Ankara’da konserle kutladı

Diyar Güldoğan ve Dilara Hamit

Kolombiya’nın Türkiye’deki büyükelçiliği, ülkenin 213. bağımsızlığının yıldönümünü Perşembe günü başkent Ankara’da bir konserle kutladı.

Büyükelçi Julio Anibal Riano, piyano konseri öncesinde yaptığı konuşmada, “Türkiye ile ilişkilerin mutlu bir şekilde devam ettiğini ve son zamanlarda en üst düzeyde ziyaretlerle zenginleştirilen, çok sayıda anlaşmanın imzalanmasıyla güçlenen çok güçlü bir ikili gündemin tadını çıkardığını belirtmek isterim.”

Kolombiya, Türkiye için Latin Amerika’daki en büyük ikinci ticaret ortağı, Kolombiya için ise Türkiye beşinci büyük ticaret ortağıdır.

Fiziki mesafeye rağmen şeffaf ve saygılı bir dostluk meridyeniyle Türkiye ile birleşmiş durumdayız” dedi.

Konsere katılan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Amerika’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ceylan İtina Erisen, Türk-Kolombiya dostluğunun ve ortaklığının gerçekten iki ülke halklarının yararına çalıştığını söyledi.

Erisen, “Latin Amerika ülkeleriyle zaten çok yakın olan ilişkilerimizi derinleştirmek bizim için bir öncelik. Geçen yıl Kolombiya ile ilişkilerimizi stratejik ortaklık düzeyine yükselttik. Şimdi stratejik ortaklığımızı somut olarak eyleme dökmenin zamanı geldi.”

Türkiye ile Kolombiya arasındaki ilişkiler hemen her alanda gelişiyor.

Türkiye ve Kolombiya, sırasıyla 2010’da Bogota’da ve 2011’de Ankara’da büyükelçiliklerini açtılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu